Pripravte sa na jeseň. Dámske a detské čižmy Více info

Blog

Žabiakova Mikulášska nádielka

Žabiakova Mikulášska nádielka

Putovanie sv. Mikuláša, anjela a čerta, návštevy detí na mikulášsku nádielku poznáme snáď úplne všetci. Nie každý však vie, že Svätý Mikuláš bol reálna historická postava. Narodil sa niekedy okolo roku 250 na území dnešného Turecka a stal sa biskupom. Bol veľmi štedrý a rád ľuďom pomáhal. Legenda hovorí o troch dcérach chudobného muža, ktoré aby si zarobili na veno, boli nútené k prostitúcii. Mikuláš je ale zachránil tým, že im potajomky vhodil do izby okruhliaky zlata, ktorými ich otec nielen splatil dlhy, ale ešte zostalo na veno.

V čase, keď biskup Mikuláš žil, ale dochádzalo k veľkému prenasledovaniu kresťanov, ktorí boli zatváraní do žalárov. Tomuto osudu sa nevyhol ani Mikuláš a 6. decembra bol umučený na smrť. Práve na tento dátum preto pripadá jeho sviatok. Neskôr bol biskup Mikuláš za svoje dobré skutky vyhlásený za svätého.

V rovnaký deň chodí prestrojení Mikuláši po celom svete. Líšia sa nielen menami, ale aj vzhľadom a oblečením. Vždy je ale návšteva Mikuláša spojená s rozdávaním darčekov.

Slovenské deti navštevuje Mikuláš 5. decembra večer už od 13. storočia a nadeľuje im ovocie, orechy, cukríky, čokoládu a iné dobroty. Neposlušné deti dostávajú od čerta uhlia alebo zemiaky. Pre malé dieťa je príchod Mikuláša, čerta a anjela priamo zázrak. Pre dospelých má Coqui tiež nádielku - tentoraz dopravu zadarmo a to celý mikulášsky víkend až do pondelka 7.12.2015 do 9 hodín.

Choďte svojmu Mikuláši naproti a objednajte si napríklad zimné topánky, snehule alebo nazúvaky pod stromček práve o mikulášskom víkendu!

 

Pridané pred 1078 dni|05.12.2015|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás