Pripravte sa na jeseň. Dámske a detské čižmy Více info

Blog

Viete, že Vianoce …

Viete, že Vianoce …

Že Vianoce oslavujú narodenie Ježiša Krista, vie naozaj každý. Oslavujú sa od 25. decembra do prvej nedele po 6. január, a po prvýkrát sa slávili v roku 336 v Ríme, čo už  sa toľko nevie. V Česku začína oslava Vianoc na Štedrý deň, 24. decembra, a hoci sú Vianoce sviatkom rýdzo  kresťanským, väčšina z nás ich vníma ako sviatky pokoja, rodiny a lásky, a to bez ohľadu na svoje náboženské presvedčenie.

K Vianociam patrí stromček, kapor, jasličky, taktiež polnočná omša v kostole alebo návštevy príbuzných a priateľov. A aká je história tradícii? Snáď v každej rodine nájdeme na Vianoce ozdobený stromček. Tradícia zdobenia vianočnej jedle, smreku či borovice k nám prišla z Nemecka. Prvý vianočný stromček u nás bol ozdobený v roku 1812 na libeňském zámočku. Pôvodne bol ozdobený jablkami, orechmi a inými potravinami. V 18. storočí sa pridala tradícia zdobenia horiacimi sviečkami.

Pri štedrovečernej večeri sa dodržuje niekoľko zvykov – chystá sa tanier navyše pre náhodného hosťa, či sa pod taniere dávajú kaprie šupiny pre šťastie a aby bolo budúci rok dostatok peňazí. Podľa prastarej tradície sa môže od vianočného stola vzdialiť iba gazdinka. Toľko obľúbená štedrovečerná večera s vyprážaným kaprom patrí medzi najmladšiu vianočnú tradíciu. Ryby sa na vianočnom stole začali častejšie objavovať až na začiatku 19. storočia, najprv boli skôr vzácnosťou, predovšetkým v rybárskych oblastiach alebo v zámožných rodinách. Pôvodná vianočná úprava kapra – kapor na čierno – sa pripravoval dva až tri dni vopred a varil sa v sladkej omáčke s orechmi, perníkom a slivkami. Vyprážaného kapra prvýkrát pripravila M. D. Rettigová. V kuchárke sa vyprážaný kapor spolu so zemiakovým šalátom objavil až v roku 1924. Tradičnou súčasťou štedrovečernej večere sa stal až v 50. rokoch  minulého storočia.

So Štedrým večerom sa spája mnoho zvykov - napríklad liatie olova a púšťanie orechových lodičiek. Liatím olova sa veštila budúcnosť. Olovo sa roztaví nad plameňom sviečky a potom sa schladí v studenej vode. Budúcnosť sa vykladá z tvaru stuhnutého olova. Púšťanie lodičiek z orechových škrupiniek by zase malo ukázať, koho čaká dlhý a šťastný život, alebo či niekto vycestuje ďaleko od svojho domova. Jasličky a betlehem sa stavajú predovšetkým v kostoloch. Úplne prvýkrát sa stavali v roku 1560 v kostole sv. Klimenta v Prahe.

Či už dodržujete niektorú tradíciu alebo nie, určite si užijete pokoja Vianoc a odpočinok po celoročnej práci.

Coqui Vám praje „Šťastné a veselé!“

Pridané pred 1061 dni|21.12.2015|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás