Pripravte sa na jeseň. Dámske a detské čižmy Více info

Blog

Veľkonočná nádielka Coqui

Veľkonočná nádielka Coqui

Či už je pre vás Veľká noc  v znamení osláv a tradícii, alebo si iba užijete tento rok ďalší deň voľna, pripravili sme pre vás zaujímavé čítanie plné inšpirácie. Pokiaľ už zháňate veľkonočnú nádielku, značka Coqui vám taktiež jednu prináša. Pri nákupu nad 25 EUR na coqui.sk od nás dostanete zľavu 7  EUR a k tomu vám ešte pridáme dopravu zdarma. Stačí si iba vybrať a v košíku zadať zľavový kód „velka-noc“.  Túto akciu môžete využiť až do 3.4.2016.

Pre mnohých Veľká noc predstavuje oslavu príchodu jari a prebúdzanie prírody. Pre iných je spájaná s kresťanstvom a s ukrižovaním Ježiša Krista a jeho zmŕtvychvstaním. Pomenovanie Veľká noc je odvodené od Veľkej noci, kedy vstal Ježiš Kristus z mŕtvych. Pre ďalších z vás je to skôr židovský sviatok Pesach, oslavovaný na počesť vyslobodenia Židov z egyptského zajatia. Veľká noc sa slávi vždy v nedeľu po prvom jarnom splne. Veľkonočná nedeľa teda môže pripadať na dátum medzi 22. marcom a 25. Aprílom.

Pašijový týždeň plný farieb a tradícií

Každý deň vo veľkonočnom, alebo taktiež pašijovom týždni, kedy slovo pašija znamená rozprávanie o utrpení a smrti Ježiša Krista má svoj názov a dávnu tradíciu.

Kvetná nedeľa – posledná, šiesta pôstna nedeľa, kedy pôst začal Popolcovou stredou a trval 40 dní. Ježiš v túto  nedeľu prišiel so svojimi učeníkmi do Jeruzalemu, aby oslávil Pesach, odchod Izraelitov z Egypta. Názov nedele je odvodený od kvetov pripomínajúcich palmové vetvy, ktorými bol vítaný a dnes s nimi zdobíme kostoly, ale i naše domovy.

Modrý pondelok –Veľký pondelok alebo Žltý pondelok. Deň, kedy by sa nemalo pracovať, odvodené od skutočnosti, že ľudia neboli schopní práce po nedeľnej pijatike. Názov vznikol podľa nemeckého "blauer montag", kedy blau znamená podnapitý či neschopný práce. Názov je vraj taktiež odvodený od modrého či fialového súkna, ktorý sa v ten deň vešia v kostole

Šedivý  utorok – deň upratovania obydlia, kedy sa vymetajú všetky nečistoty von. Vymeťte smeti i s chorobami.

Popolcová streda – deň, kedy Judáš zradil Ježiša Krista a podľa tradícií sa majú vymetať komíny. Pokiaľ sa v túto stredu mračíte potom sa budete mračiť každú stredu po celý rok. Takže majte úsmev na tvári.

Zelený štvrtok – v Getsemanskej záhrade sa konala posledná večera Ježiša Krista, kedy bol zatknutý. V tento deň sa naposledy pred Veľkou nocou rozozvučia zvony a odlietajú do Ríma. Znovu potom zaznejú až na Bielu sobotu za spevu Glória. Zvuk je nahradený rapkáčmi a klapačkami. Názov je odvodený od zeleného rúcha. Zvykom je skoré vstávanie  a umytím sa rosou, kedy sa zabráni nemocem. Jesť sa má niečo zeleného, väčšinou špenát, aby bol človek celý rok zdravý. Taktiež sa piekli Judáše, pečivo z kysnutého cesta, ktoré sa natieralo medom.

Veľký piatok – deň, kedy bol Ježiš odsúdený a ukrižovaný. Kresťania držia prísny pôst. Otvára sa zem a vydáva poklady. Otvára sa i hora Blaník a môžete spozorovať Blanických rytierov. Pokiaľ ste niečo stratili, na Veľký piatok všetko zaručene nájdete. Nesmie sa prať oblečenie a nesmie sa hýbať zemou, teda pracovať na poli ani v záhrade. Nemá sa nič požičiavať, predávať a darovať.

Biela sobota – deň konca pôstu, ktorý trval 40 dní. Deň upratovania, pečenia mazancov a veľkonočných baránkov vedúcich stádo, deň zdobenia vajíčok a pletenia korbáčov z vŕbového prútia. Obradné pečivo má okrúhly tvar a je symbolom slnka.

Veľkonočná nedeľa - deň, kedy vstal Ježíš Kristus z mŕtvych. V kostole sa svätí jedlo, baránok, mazanec, vajcia, chlieb a víno, ktoré je podávané na slávnostnom stole. Podáva sa taktiež šunka, klobásky, údené mäso, cvikla s chrenom.

Veľkonočný pondelok – tento deň je plný koledníkov, veľkonočných kolied, rapkáčov a klapaček, polievanie vodou spolu s veľkonočným zajačikom, ktorý prináša a taktiež schováva čokoládové vajíčka. Toho sme prevzali z Nemecka. Korbáč zdobený farebnými stužkami, mal ženám dať  mladosť a silu vŕbových prútikov. A nakoniec sem patrí farebné a rozlične zdobené vajíčka a kraslice, ktoré sú symbolom plodnosti, úrody a nového života.

Význam farieb na veľkonočných vajíčkach

Štyri základné farby, ktorými sa vajíčka farbia, nie sú vybrané náhodou. Viete čo znamenajú?

Červená - znamená lásku, nový život a taktiež ochranu pred démonmi

Zelená  - je znakom mladosti, prírody, jari a života

Žltá - svetlo, slnko, asociácia so zlatou z legendy o Kristovi a premene škrupiniek vajíčka na zlato

Modrá -  je znakom čistoty, viery a farby svätenej vody

Či už ste sa rozhodli pre farebné vajíčka, pletenie korbáčov,  pečenie baránka, zajačikov či mazancov, oslávte Veľkú noc ako sa patrí . Užite si voľných dní a vyrazte napríklad hľadať poklad. Má podobu niečoho drahého, slúži pre potešenie mysle i ducha alebo niečoho milého pre radosť. Sviatky jari sa majú oslavovať  50 dní ako odmena. Nezabudnite na radosť zo života, i na nádielku od Coqui.  Tak do toho a krásnu Veľkú noc!

Pridané pred 998 dni|24.03.2016|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás