Pripravte sa na jeseň. Dámske a detské čižmy Více info

Blog

Silvester a Nový rok na Slovensku

Silvester a Nový rok na Slovensku

Silvester je obľúbeným dňom hlavne u mladých, pretože môžu oslavovať a radovať sa až do rána. Tradície osláv Silvestra siahajú až do roku 335, kedy 31. 12. zomrel pápež Silvester I, ktorý bol pre svoju kresťanskú vieru v minulosti prenasledovaný a nakoniec bol i blahoslavený. Na jeho počesť sa konajú silvestrovské oslavy. K obratu došlo až za Konštantína Veľkého a kresťanstvo bolo uznané, pretože Svätý Silvester vyliečil Konštantína z malomocenstva. Silvester sa oslavuje po celom svete a v každej zemi ich sprevádzajú trochu iné tradície.

Pôvodne sa ľudia schádzali na Silvestra v kostole a bilancovali nad uplynulým rokom. Ďakovali za všetko dobré a v tichých modlitbách prosili, za dobrý nasledujúci rok. V súčasnej dobe sa Silvester oslavuje bujaro. Súčasťou tradičného Silvestra sú rôzne silvestrovské a novoročné obyčaje. Na dedine do chalupy chodili známe ženy ometačky, ktoré ometali platňu a kachle, aby potom dobre horela.

Silvester vo svete

V Japonsku sa oslavuje Omisoka a poslúchajú sa chrámové zvony, aby vás zbavili zlých vášní, a ľudia si prajú šťastie. Konzumujú sa cestoviny z pohanky tzv. sobu. V Nemecku majú Glückliches Neues Jahr a ich ohňostroj odháňa všetkých zlých duchov. Podľa nemeckých tradícii sa na tanieroch až do polnoci nemajú nechávať zvyšky jedla, aby prišla v novom roku hojnosť do domu.

Argentina má Šťastný nový rok v znamení ohňa a ohňostrojov, končí tak so všetkým zlým. V Brazílii sa konajú oslavy na plážach u mora. Ľudia sú oblečení do bielych odevov a vrhajú sa do morských vĺn, pretože to prináša šťastie. Hádžu kvetiny do vody a majú tajné priania. V Izraeli je zase Shannah Tovah a vďaka tomu, že Židia majú lunárny kalendár, dátum je premenlivý a vychádza na prelom septembra a októbra.

Novoročná tradícia

Na Nový rok sa nesmie prať a vešať prádlo, pretože to veští smrť blízkej osoby. Najneskôr v deň Silvestra by ste mali dokončiť prácu, zaplatiť všetky dlhy a vrátiť všetko požičané, aby ste mohli nový rok začať s čistým štítom. Tradične sa na Nový rok vždy varila šošovicová polievka, aby sa v rodine držali peniaze a prialo všetkým šťastie a zdravie. Na Nový rok si ľudia vždy dávali rôzne predsavzatia.

Noc zo Silvestra na Nový rok je veľmi magická a opradená kúzlami. V túto noc sa vám môžu splniť všetky vaše priania. Všetci sa snažia byť slušní, milí a priateľskí a zachovať si pohodu, pokoj i odpočinok, kvôli známemu porekadlu: ,,Jak na Nový rok, tak po celý rok.“

Nový rok je oslavou začiatku nového roku. Celosvetovo najrozšírenejší gregoriánsky kalendár ho určuje na 1. januára. V noci z 31. decembra na 1. januára celý svet oslavuje koniec roku i začiatok všetkého nového a prebiehajú Silvestrovské oslavy. Tradíciou je aj zasielanie novoročných pozdravom s prianím zdravia a šťastia v nadchádzajúcom novom roku.

V juliánskom kalendári v pravoslávnej cirkvi pripadá Nový rok na 14. januára gregoriánskeho kalendára. Pôvodne sa ale tento počiatok cyklu nového roku odvodzoval od rovnodennosti a slnovratu a aj začiatok dňa bol rôzny. Niekedy to bol úsvit, obed, západ Slnka alebo aj polnoc. Či už Silvester alebo Nový rok vnímate a oslavujete akokoľvek, Coqui Vám praje veselý Silvester a šťastný Nový rok.

Pridané pred 687 dni|30.12.2016|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás