Pozor! Dnes je posledný deň Garancie Doručenie. Více info

Blog

Prvý jarný deň

Prvý jarný deň

Prvý jarný deň, alebo deň jarnej rovnodennosti v roku 2016 začína 20.marca v 5:30 hod. Deň má rovnakú  dĺžku 12 hodín rovnako ako noc pre všetky miesta na zemeguli. Slnko je presne na svetovom rovníku a vstupuje do znamenia Baran. Od tohto dňa sa na severnej pologuli deň začína predlžovať a noc skracovať.

Zaujímavosťou je, že z dátumu  21.3. sa nám prvý jarný deň mierne posunul. Jar bude budúcich cca 90 rokov začínať už 19. alebo 20. marca. 21. marec bude prvým jarným dňom znovu až v roku 2102. Každý rok nastáva jarná rovnodennosť zhruba o šesť hodín neskôr než v predchádzajúcom roku. V priestupnom roku sa to zase vracia približne o 18 hodín späť.

Tento deň je často spájaný s oslavami Veľkej noci, pôvodne určenými práve na dátum 21. marca. Vďaka  v minulosti platiacemu nedokonalému juliánskemu kalendáru Veľkej noci, začali putovať a bolo nutné určiť pevný deň, kedy sa budú oslavovať. Preto bola určená prvá nedeľa, nasledujúca po splne mesiaca po jarnej rovnodennosti.

Tradičným zvykom, ktorý sa viaže k prvému jarnému dňu, bolo vynášanie smrti, Morény z dediny. Zo slamy bola vyrobená postava, obliekla sa do ženských šiat a potom ju proces ľudí za hlasného pokriku a spevu niesol z dediny preč a hodil ju do rieky. Išlo o symbolické zbavenie dlhej, ťažkej zimy a vítanie začiatku jari.

Ak už trávite prvý jarný deň akokoľvek, využite toho, že tento rok  vychádza na nedeľu a vyrazte aspoň na chvíľu von, nasajte vôňu jari a načerpajte novú energiu a silu z lúčov prvého jarného slnka. Oslávte i vy prichádzajúcu jar a radujte sa z prebúdzajúceho sa života všade vôkol vás, napríklad v teniskách Coqui Sira, ktoré v novej kolekcii nájdete v nových farbách.

Pridané pred 1003 dni|20.03.2016|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás