Pozor! Dnes je posledný deň Garancie Doručenie. Více info

Blog

Nezabudnite na tradície

Nezabudnite na tradície

Nenechajte sa zmiasť všetkými výzdobami vo výkladoch ovplyvnenými kultúrnymi tradíciami okolitých krajín. Pridajte deťom slovenské tradície. U nás predsa nosí darčeky Ježiško. A pretože by všetko nestihol, náš žabiak Coqui mu veľmi rád a usilovne pomáha. Na to, čo deti nájdu pod vianočným stromčekom, sa teší celý rok. Ježiško k deťom prichádza zahalený tajomstvom. Deti Ježiškovi pred Vianocami posielajú list, v ktorom ho žiadajú o to, čo si prajú dostať pod stromček. Pôvodne ale na Slovensku nosil dárčeky sv. Mikuláš a postava Ježiška prišla až v 19. storočí z Nemecka.

Mágia slovenských vianoc

Vánočný stromček sa na Slovensku objavil v roku 1812. Známe imelo, pod ktorým sa bozkávajú všetci zamilovaní a ktorý nosí šťastie. Kapor v 20. storočí vystriedal polievky a strukovinové jedlá v podobe hrachovej polievky či pučálky z naklíčeného hrachu, zaručujú stravníkom hojnosť na budúci rok. Zlaté prasiatko sa večer objaví, pokiaľ sa vydržíte po celý Štedrý deň postiť a zaručí hojnosť i dobrú úrodu po celý rok. 

Štedrovečerná mágia zahrňuje mnoho povier. Cez deň sa nesmie zametať a vynášať odpadky i smeti z domu, aby ste si nevyniesli zároveň i šťastie. Pri večeri má byť párny počet ľudí a dáva sa tanier navyše pre nečakaného hosťa. Pod tanier sa schovávajú rybie šupinky, ktoré sa dajú do peňaženky, aby sa vás peniaze celý rok držali. Od sviatočného stolu sa nesmie vstávať až do skončenia večere, aby sa dotyčný dožili  aj budúcich Vianoc.

Vianoce plné očakávaní

Po štedrovečernej večeri nezabudnite rozkrojiť jabĺčko smerom kolmo na stopku. Päťcipá hviezdička zo zdravých jadierok  znamená pevné zdravie. Liatie olova do nádoby s vodou veští, čo vás čaká. Slobodné dievky hľadajú tvár a monogram vyvoleného, ostatní odpoveď na predtým položenú otázku. Škrupinové lodičky so sviečkou pustenou po vode zase predznamenávajú vaši životnú cestu, pokiaľ vydrží dlho svietiť, čaká vás dlhý a šťastný život. Na voľnej vode vás čakajú cesty, zastaví sa pri brehu, zostanete doma.

Slobodné dievča, ktoré si na sviatok sv. Barbory utrhla vetvičku čerešne alebo zlatého dažďa očakáva, či jej vetvička rozkvitne do Štedrého dňa. Pokiaľ áno, do roka sa vydá. Na Štedrý deň slobodné dievčatá taktiež hádžu svojou lodičkou cez hlavu. Pokiaľ dopadne pätou k dverám, zostane doma a pokiaľ topánka zamieri špičkou z dverí von, čaká dievča svadba. Že nemáte lodičku? Nevadí, určite postačí akákoľvek topánka od Coqui :-)

Coqui Vám praje pokojné a pohodové sviatky a krásne Vianoce.

Pridané pred 727 dni|22.12.2016|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás