Pripravte sa na jeseň. Dámske a detské čižmy Více info

Blog

Apríl!

Apríl!

Tento zvyk nemá síce slovenskú tradíciu, ale vďaka nášmu zmyslu pre humor sa u nás udomácnil. Smiech, ktorý zaznieval z úst nachytaných ľudí, má pôvod z radosti z prichádzajúcej jari.

Prvá zmienka o apríli prichádza z roku 1690 od autora Bartolomeja Chrystellia z Prahy. V Iráne sa oslavuje apríl od roku 536 pred naším letopočtom. Autorom sviatku, nazývaným „Sizdah Bedar“, je mýtický kráľ Jamšíd. V európskej podobe anglosaská tradícia apríla, po prvý krát prichádza z Anglicka v 14. storočí v Chaucerových Povídkách Canterburských, kedy v príbehu líška nachytá pyšného kohúta. 

V anglosaskom svete je tento deň nazývaný už spomenutým „Dňom všetkých bláznov". V Taliansku či Francúzsku sa mu hovorí „Aprílová ryba". Napríklad deti vyrábajú rybu z papiera a tajne ju lepia na chrbát.  V Španielsku sa zase podobné kanadské žartíky robia 28. decembra na „Deň svätých neviniatok“.

1. apríla, rovnako ako 30. apríla, bývalo zvykom vyviesť svoje okolie z miery rôznymi žartíkmi. V skorších dobách sa často posielali nachytaní niečo vypožičať alebo kúpiť. Väčšinou to boli veci, ktoré neexistovali, komárí tuk, zajačie perie, vtipné semienko, hodinársku motyku, medzery do rebríka, ohýbač na tehly alebo vyrovnávač zákrut a známe bublinky do vodováhy.

Tento deň nie je v kalendári, nie je oficiálne uznaný žiadnou vládou sveta. Napriek tomu patrí 1. apríl medzi bujaro oslavované sviatky. Ak už je pôvod v jednej z vyššie uvedených teórií alebo v meniacom sa aprílovom počasí, smiech je korením života.

  • smiech posilňuje imunitný systém a pomáha odolávať rôznym chorobám
  • smiechom sa v Japonsku v nemocnici lieči tuberkulóza, smiech prevetráva pľúca
  • v Malajzii sa študenti učia dychové cvičenia simulujúce smiech, prekonávajú úzkosť pred skúškou
  • anglický lekár William Osler prehlásil, že ľudia, ktorí sa smejú  17 minút denne, si predlžia svoj život o celý rok!

Ak už vás na spomínaný aprílový deň nachytá ktokoľvek, Coqui to určite nebude. Užite si jarné dni, ako najlepšie môžete. Vyrazte napríklad na výlet v nových topánkach od Coqui. Prajeme Vám krásne strávený aprílový deň. 

Pridané pred 985 dni|01.04.2016|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás