Pozor! Dnes je posledný deň Garancie Doručenie. Více info

Blog

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Hoci meno Silvester nie je u nás príliš rozšírené, sviatok nositeľa mena Silvester patrí k tým najznámejším. Iba málokto nazýva posledný deň v roku spojený s bujarými oslavami a vítaním nového roka inak.

Kto by nepoznal pranostiku Ako na Nový rok, tak po celý rok. Hovorí sa, že nič sa nesmie v ten deň vymetať z izby, aby sa nevymietlo šťastie. Na novoroční stôl nesmie prísť hydina, aby šťastie neuletelo, ryba, aby neodplávalo a zajac aby neutieklo. Gazdinka nesmie prať ani upratovať, aby sa do roka neupracovala a smrť do domu nepriniesla. Na novoročný stôl naopak patrí šošovica, ktorá prináša peniaze a bravčové, pretože prasiatko symbolizuje šťastie. V rôznych krajinách sa pečú rôzne variácie novoročného koláča, do ktorého sa zapeká peniaz či hrášok, kto ho nájde, bude mať šťastie či dostatok peňazí.

Vo svete sú tradície rôzne, napríklad v Španielsku sa o polnoci na Silvestra musí s každým úderom hodín zjesť jedna gulička hroznového vína, aby bolo zaistené šťastie po celý ďalší rok.

Najdôležitejší je sviatok konca roka pre obyvateľov Číny. Koniec roka nie je ako u nás 31. decembra, ale dátum je stanovený podľa čínskeho lunárneho kalendára. Je to v období od konca januára do začiatku februára a každý rok je odlišný. Oslavy trvajú celých 15 dní. Zdobí sa dom, dvere a okenné rámy sa často maľujú na červeno alebo sa zdobia červenými stuhami, pretože červená je považovaná za šťastnú farbu. Po celom dome sa rozmiestňujú misky s mandarínkami, ktoré sú taktiež považované za plody šťastia.

Po celom svete bez ohľadu na vyznanie či región si však ľudia na konci roka prajú hlavne zdravie a šťastie. K peknému zvyku patrí posielanie tzv. PF, čo znamená Pour Féliciter – Pre šťastie.

Len to najlepšie do Nového roku Vám praje i žabiak Coqui!

Pridané pred 1085 dni|30.12.2015|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás