Z prevádzkových dôvodov Vám tovar objednaný tento týždeň môže byť dodaný neskôr. Více info

Blog

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Hoci meno Silvester nie je u nás príliš rozšírené, sviatok nositeľa mena Silvester patrí k tým najznámejším. Iba málokto nazýva posledný deň v roku spojený s bujarými oslavami a vítaním nového roka inak.

Kto by nepoznal pranostiku Ako na Nový rok, tak po celý rok. Hovorí sa, že nič sa nesmie v ten deň vymetať z izby, aby sa nevymietlo šťastie. Na novoroční stôl nesmie prísť hydina, aby šťastie neuletelo, ryba, aby neodplávalo a zajac aby neutieklo. Gazdinka nesmie prať ani upratovať, aby sa do roka neupracovala a smrť do domu nepriniesla. Na novoročný stôl naopak patrí šošovica, ktorá prináša peniaze a bravčové, pretože prasiatko symbolizuje šťastie. V rôznych krajinách sa pečú rôzne variácie novoročného koláča, do ktorého sa zapeká peniaz či hrášok, kto ho nájde, bude mať šťastie či dostatok peňazí.

Vo svete sú tradície rôzne, napríklad v Španielsku sa o polnoci na Silvestra musí s každým úderom hodín zjesť jedna gulička hroznového vína, aby bolo zaistené šťastie po celý ďalší rok.

Najdôležitejší je sviatok konca roka pre obyvateľov Číny. Koniec roka nie je ako u nás 31. decembra, ale dátum je stanovený podľa čínskeho lunárneho kalendára. Je to v období od konca januára do začiatku februára a každý rok je odlišný. Oslavy trvajú celých 15 dní. Zdobí sa dom, dvere a okenné rámy sa často maľujú na červeno alebo sa zdobia červenými stuhami, pretože červená je považovaná za šťastnú farbu. Po celom dome sa rozmiestňujú misky s mandarínkami, ktoré sú taktiež považované za plody šťastia.

Po celom svete bez ohľadu na vyznanie či región si však ľudia na konci roka prajú hlavne zdravie a šťastie. K peknému zvyku patrí posielanie tzv. PF, čo znamená Pour Féliciter – Pre šťastie.

Len to najlepšie do Nového roku Vám praje i žabiak Coqui!

Pridané pred 997 dni|30.12.2015|Autor: Coqui

Všetky články

Sledujte nás